logo

Zapraszamy na prelekcję pt. „Symbolika krzyża w kantacie BWV 4”

Wraz z Toruńskim Stowarzyszeniem Alliance Francaise zapraszamy Państwo na prelekcję

prof. Krzysztofa Szatrawskiego

pt.

Symbolika KRZYŻA w kantacie Christ lag in Todesbanden BWV 4

Spotkajmy się 16 marca (niedziela) 2014 o godzinie 17.00 w siedzibie Stowarzyszenia Alliance Francaise (ul. Kopernika 20, Toruń).

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

 

Krzysztof Dariusz Szatrawski,

polski poeta, prozaik, krytyk muzyczny i literacki. Pracuje jako wykładowca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Wspólnoty Kulturowej Borussia, Stowarzyszenia na Rzecz Kultury Żydowskiej „B`Jachad” oraz Komisji Badań nad Kulturą Warmii i Mazur Towarzystwa Naukowego im. Wojciech Kętrzyńskiego. Prowadzi interdyscyplinarne badania kulturoznawcze, literaturoznawcze i muzykologiczne, w perspektywie teoretycznej i historycznej. Jest również aktywnym edukatorem i animatorem kultury.

Laureat licznych konkursów; duża liczba publikacji rozproszona jest w czasopismach literackich i naukowych oraz antologiach – także w tłumaczeniach na angielski, francuski, niemiecki i rosyjski. Przekładał również poezję – m.in. z j. angielskiego poezję Walta Whitmana, Thomasa Stearnsa Eliota, Allena Ginsberga, Charlesa Bukowskiego, z j. niemieckiego wiersze Arno Holza z j. hebrajskiego wiersze Jehudy Amichaja oraz z j. rosyjskiego wiersze Borysa Bartfelda. Przekładał także piosenki Toma Waitsa. Do wierszy Szatrawskiego muzykę pisali Katarzyna Brochocka, Bernard Chmielarz, Benedykt Konowalski oraz Marcin Wawruk, z którym również współtworzy duet autorski piszący piosenki m.in. dla Norbiego i Krzysztofa Krawczyka. Za płytę Krzysztofa Krawczyka Warto żyć we wrześniu 2011 roku otrzymał złotą płytę.

W 2009 r. wiersze z tomu „Wiersze graficzne” (1990) zostały wykorzystane w filmie „Mniejsze zło” w reż. Janusza Morgensterna.  Opublikował zbiory wierszy, prozę, przekłady i monografie naukowe.

 

J.S. Bach – Kantata ’Christ lag in Todesbanden’ BWV 4

Kantata BWV 4 od pierwszych słów tekstu nazywana ’Christ lag in Todesbanden’ jest jedną z najstarszych. Data powstania nie jest dokładnie znana. Pierwotnie podawano okres lipski, czyli dosyć późny, potem weimarski. Ostatnie badania jednak wyraźnie wskazują, że kantata ta powstała w roku 1707 lub 1708. Kantata BWV 4 została napisana właśnie na Wielkanoc. Jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej znanych spośród kantat religijnych. W Lipsku Bacha wykonywano ją w pierwszy dzień świąteczny.

Portret młodego Bacha, autor nieznany

 

vkhack.comкупить карповую катушку в харьковекак правильно красить стрелки на глазахлобановский александр игоревич харьковтовар с китаяst petersburg city russia