logo

(!) W sobotę (!) Wielki Finał na Małe Instrumenty

Wielki Finał VIII Festiwalu Cichej Muzyki tym razem odbędzie się w sobotę, 8 grudnia.

Zagrają niezwykli muzycy, którzy postanowili ambitny repertuar poddać brzmieniowym poszukiwaniom. Małe Instrumenty to grupa artystyczna koncentrująca się na poszukiwaniach dźwiękowych w sferze małych instrumentów. Instrumentarium określające zakres tych brzmieniowych eksperymentów to wciąż poszerzająca się grupa profesjonalnych instrumentów niewielkich rozmiarów, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki. W ten sposób konstruowana muzyka eksponuje niepowtarzalny charakter barw, czasem piękny i kunsztowny, czasem zaskakujący i odkrywczy, a czasem ujawnia ułomności brzmienia i cieszy ograniczeniami. To oznacza, ze zespół zawsze staje przed koniecznością poszukiwania nowych rozwiązań.
Małe Instrumenty zostały założone przez Pawła Romańczuka w 2006 roku, jako zespół z nurtu off. Od lat zespół koncertuje w kraju i zagranicą, jest zapraszany na prestiżowe festiwale, wy daje płyty. Na finał VIII Festiwalu Cichej Muzyki przygotuje program nawiązujący do muzyki dawnej, promowanej przez Towarzystwo Bachowskie, co oznacza, że Małe Instrumenty zagrają muzykę także bliższą współczesności.

Tytuł: Wielki Finał na Małe Instrumenty
Repertuar: muzyka dawna i nie tylko


 

Wykonawca: zespół Małe Instrumenty
Słowo: Jakub Burzyński
Termin: sobota, 8 grudnia 2018, godz. 17.00
Miejsce: Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Toruniu
Wstęp wolny

Program:
1. J.S.Bach – Choral g-moll, cz.3 Nun komm’ der Heiden Heiland, BWV 659
2. J.S.Bach – Menuet z książeczki dla Anny Magdaleny
3. C.P.E. Bach – Polonez g-moll – z książeczki dla Anny Magdaleny
4. Francois Couperin – Les Tambourins
5. Francois Couperin – Les Barricades Mysterieuses
6. Frederic Chopin – Etiuda rewolucyjna
7. Frederic Chopin – Preludium c-moll
8. Frederic Chopin – Marsz żałobny
9. Igor Strawiński – Andante z Suity 1 na małą orkiestrę (1925)
10. Dmitri Szostakowicz – Preludium 22 g-moll (1951)
11. Henry Cowell – Aeolian Harp (1923)
12. Morton Feldman – Trio (1972)
13. John Cage – Music for amplified toy pianos (1963)
14. J.S.Bach – wybór sekwencji organowych

Małe Instrumenty

to grupa artystyczna koncentrująca się na poszukiwaniach dźwiękowych w sferze małych instrumentów. Instrumentarium określające zakres tych brzmieniowych eksperymentów to wciąż poszerzająca się grupa profesjonalnych instrumentów niewielkich rozmiarów, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki. W ten sposób konstruowana muzyka eksponuje niepowtarzalny charakter barw, czasem piękny i kunsztowny, czasem zaskakujący i odkrywczy, a czasem ujawnia ułomności brzmienia i cieszy ograniczeniami. To oznacza, ze zespół zawsze staje przed koniecznością poszukiwania nowych rozwiązań.
     Małe Instrumenty zostały założone przez Pawła Romańczuka w 2006 roku, zespół tworzą : Paweł Romańczuk, Tomasz Orszulak, Jędrzej Kuziela, Iwona Sztucka i Magdalena Nekanda-Trepka. Grupa w pełnym składzie zadebiutowała na Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty 2007 i od tego czasu pracuje nad wieloma projektami muzycznymi w ramach Małych Instrumentów. W 2008 roku za spektakl „Elektrownia Dźwięku” zespół otrzymał Grand Prix nurtu Off 29 Przeglądu Piosenki aktorskiej. Zespół współpracował m.in. z Pierre’m Bastien’em, p. Jerzym Armatą, Polskim Wydawnictwem Audiowizualnym, Teatrem Tańca Arka, Galerią Entropia, Galerią CSW Warszawa, Festiwalem Audio Art, Teatrem Capitol. Grupa koncertuje w Polsce i za granicą, wystąpiła m.in. na festiwalach:
Era Nowe Horyzonty (Wrocław), Unsound Festival (Kraków), Ferlitizer Festival (Londyn), Kody (Lublin), Skiff Festival (St. Petersburg), 
Animator (Poznań), Supersonic Festival (Birmingham), Unidram (Potsdam), Open’er (Gdynia), Festival d’ile de France (Paryż), Nancy Jazz Pulsation (Nancy).
     W listopadzie 2009 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu pt. Antonisz. Obecnie dorobek zespołu to 10 CD. Małe Instrumenty nagrywają także muzykę do filmów, audycji radiowych, audiobooków.