logo

VIVALDI na Wielki Finał V Festiwalu Cichej Muzyki

Wiadomo, że jak finał, to wielki…

Ostatni koncert zawsze jest dla Towarzystwa Bachowskiego radosnym świętem muzyki barokowej, a do tego muzyka Antonio Vivaldiego jest po prostu stworzona. Nie ma chyba osoby, której nie sprawi ona przynajmniej przyjemności.

„Sława utworów i samego Vivaldiego po jego śmierci nie trwała długo, a jeśli już pojawiało się gdzieś jego nazwisko, to tylko w charakterze anegdoty o księdzu biegającym w trakcie mszy do zakrystii, by zapisać temat muzyczny, który właśnie wpadł mu do głowy. Dopiero narastające zainteresowanie muzyką J.S. Bacha, który dokonał transkrypcji na klawesyn 18 koncertów skrzypcowych Vivaldiego, kazało zwrócić uwagę badaczy na kompozytora oryginałów. Stopniowo stawało się jasne, że Vivaldi to kompozytor, którego można stawiać na równi z Haendlem i z Bachem. Odkrycie w 1926 r. „rękopisów turyńskich”, czyli partytur do 140 dzieł instrumentalnych, 29 kantat, 12 oper, trzech krótszych dramatów, jednego oratorium oraz wielu fragmentów różnych utworów, dało muzykologom impuls do poszukiwań dalszych dzieł w zbiorach w całej Europie. Nieznane dzieła Vivaldiego są odnajdywane do dziś.” Źródło: Wikipedia.

Zapraszamy na finał V Festiwalu Cichej Muzyki.

Wielki Finał. VIVALDI.

 Antonio Vivaldi (Nisi Dominus RV 608, Koncert C-dur na flautino RV 443, In furore RV 626)

Wykonawcy:

Jakub Burzyński (kontratenor), Michaela Koudelkova (flet prosty), Julita Mirosławska (sopran),

la tempesta cb 1

zespół LA TEMPESTA

Słowo: Jakub Burzyński

Termin: niedziela, 13 grudnia 2015, godz. 17.00

Miejsce: Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Wstęp bezpłatny (ilość miejsc ograniczona).

Info:

Zespół Muzyki Dawnej La Tempesta powstał w 1998 roku w Warszawie. Tworzą go wybitni młodzi wokaliści i instrumentaliści specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej. Od momentu powstania zespół występuje regularnie prezentując muzykę od Josquina Desprez i Palestriny, przez Monteverdiego, Schutza, Carissimiego, Purcella, Vivaldiego, Bacha, Haendla, aż po utwory Haydna i Elsnera. Wystąpił na renomowanych festiwalach – między innymi Wratislavia Cantans, Gaude Mater, Viva il Canto czy Berliner Tage fur Alte Musik, nagrał 12 płyt CD wydanych w Polsce (DUX, Musicon) i za granicą (BIS, ARTS, Divox). W sezonie 2009/10 oraz 2010/11 orkiestra La Tempesta wzięła udział w spektaklach The Fairy Queen prezentowanych w Operze na Zamku w Szczecinie oraz Teatrze Wielkim w Poznaniu. Kierownikiem artystycznym i dyrygentem zespołu jest jego założyciel, Jakub Burzyński.

Jakub Burzyński, ur. 1976 w Zabrzu, po ukończeniu Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach w klasie fortepianu zdobył dwa dyplomy z wyróżnieniem na Akademiach Muzycznych w Katowicach (teoria muzyki) i Bydgoszczy (śpiew solowy). Studiował również dyrygenturę symfoniczno-operową. Jest założycielem i współzałożycielem wielu formacji wokalnych i wokalno-instrumentalnych, w 1998 roku powołał do życia zespół La Tempesta, z którym regularnie koncertuje i nagrywa muzykę XVI-XX wieku w nurcie HIP (Historical Informed Performance).

Jako śpiewak i dyrygent dał ponad 400 występów, nagrał ponad 15 płyt dla takich wytwórni, jak BIS, ARTS, DIVOX, Naxos, DUX czy Musicon Od 2009 roku Jakub Burzyński prowadzi klasę śpiewu solowego podczas Letniej Szkoły Muzyki Dawnej w Kelc oraz Holesovie (Czechy). W 2012 roku, wraz z Julitą Mirosławską, zainicjował warszawski festiwal muzyki dawnej Barok w Radości. Jakub Burzyński występował z wieloma zespołami i orkiestrami pod dyrekcją m.in. Romana Valka, Marka Toporowskiego, Łukasza Borowicza, Pawła Kosa-Nowickiego, Jacka Urbaniaka i Agaty Sapiechy. Jako solista i dyrygent koncertowal m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie, na Zamku Królewskim w Warszawie i Krakowie. Jego repertuar solowy obejmuje muzykę dawną, klasyczną i współczesną, zarówno formy sakralne, jaki i operowe i kameralne. Jest laureatem prestiżowego wyróżnienia im. Eugenii i Juliana Kulskich.

Julita Mirosławska (śpiewaczka operowa, sopran koloraturowy) ukończyła z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne w Białymstoku w dwóch specjalnościach: rytmiki i śpiewu solowego w klasie prof. Violetty Bieleckiej oraz Wydział Wokalny AMFC w klasie prof. Jadwigi Rappé. Kontynuuje swój rozwój wokalny pod opieką Jagny Sokorskiej-Kwika. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich i konkursach wokalnych m.in. uczestniczyła w XXI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Belvedere” w Wiedniu, gdzie otrzymała wyróżnienie – udział w nagraniu płyty. Jej umiejętności operowania głosem pozwalają na wykonywanie szerokiego repertuaru z różnych epok, od późnego renesansu przez barok, klasykę, romantyzm, aż po współczesność. Jeszcze jako studentka została solistką Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie zadebiutowała w trzech czołowych rolach m.in. jako Królowa Nocy w operze „Czarodziejski flet”. Od dziesięciu lat bierze aktywny udział w corocznym Festiwalu Mozartowskim oraz prowadzi działalność, koncertową, występując z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą. Współpracuje z filharmoniami w całej Polsce, a także z zespołami muzyki dawnej m.in. z zespołem instrumentalno-wokalnym La Tempesta koncertuje od 2001 roku. W listopadzie 2011 roku została solistką Królewskiej Orkiestry Symfonicznej przy Pałacu w Wilanowie. Występowała m.in. w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Śląskiej oraz w Filharmonii Opolskiej, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia oraz w Polskiej Ambasadzie w Paryżu. Ma na swoim koncie 13 partii m.in. w operach Händla, Mozarta, Webera, Rossiniego, które wykonywała wielokrotnie nie tylko w Polsce, ale również podczas tournee we wszystkich większych miastach Hiszpanii i Japonii. Występowała na scenie Teatru Śląskiego oraz Teatru Polskiego. Miała zaszczyt towarzyszyć takim muzykom jak Vadim Brodski, Olga Pasiecznik, Jadwiga Rappe, Artur Ruciński. Stale współpracuje z lutnistą i gitarzystą Jerzym Żakiem. W 2012 roku, wraz z Jakubem Burzyńskim, zainicjowała warszawski festiwal muzyki dawnej Barok w Radości. Nagrała 11 albumów CD i DVD, m.in. z muzyką S. S. Szarzyńskiego, A. Ivancica, G. Paisiella, J. S. Bacha, W.Lutosławskiego wydanych przez firmę Arts, Dux, Musicon i Fundację Pro Musica Camerata.

Michaela Koudelkova, czeska flecistka, absolwentka konserwatorium w Brnie. Ukończyła studia licencjackie na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Petera Holtslaga, u którego kontynuuje studiamagisterskie. Regularnie bierze udział w kursach mistrzowskich w Czechach i za granicą. Michaela Koudelková uczestniczyła w festiwalach muzycznych i koncertowała w Czechach, Słowacji, Polsce, Austrii i Norwegii. Współpracuje z wieloma czeskimi i zagranicznymi zespołami i orkiestrami. Brała udział z powodzeniem w konkursach. Jest potrójnym laureatem konkursu w interpretacji Letniej Szkoły Muzyki Barokowej w Kelč i Holešově (2009, 2010, 2012). W 2011 roku wzięła udział w międzynarodowym konkursie w Ostrawie, gdzie zdobyła 1 miejsce. W 2012 roku zdobyła 1 nagrodę ogólną, a także zwyciężyła w zakresie gry na flecie w ogólnopolskim konkursie ogrodów zimowych. W 2014 roku wygrała w przesłuchaniach solowy występ z Janacek Philharmonic. Michael Koudelková skupia się głównie na muzyce dawnej i gra na kopiach instrumentów z epoki.