logo

Świat człowieka Baroku

był pełen zagrożeń i niepewności dnia jutrzejszego. Doświadczany historią, starał się cieszyć doczesnością, aż do granic ekstrawagancji. Był religijny, towarzyszyła mu Opatrzność. Nie wyznaczał granic pięknu. Hołdował władzy absolutnej, imponował mu monumentalizm.

Profesor Stanisław Salmonowicz, w wykładzie wygłoszonym na zaproszenie Towarzystwa Bachowskiego, zaprezentował licznie zgromadzonym słuchaczom kulturowe i społeczne tło jednej z najbardziej tajemniczych, barwnych i kontrowersyjnych epok nowożytnych.

Pojęcie baroku, jego włoskie źródła, odmiany religijne i terytorialne przedstawił rzeczowo, ciekawie, nie szczędząc anegdoty. Wywołał tym wykładem równie interesującą dyskusję z publicznością.

Dzięki uprzejmości toruńskiego oddziału Alliance Francaise, w przytulnej sali na Kopernika uczestnicy spotkania cofnęli się o trzy stulecia i w wyobraźni przenieśli także do dawnego Torunia.

Tu bowiem kantor protestancki był niezbędnym elementem codzienności.

dantistdeffotiondressesинтернет магазин подарковandappstoreбытовая техника из китая оптомbest month to visit dominican republic