logo

Niech się struny pną do góry • Zaczynamy w SOBOTĘ, 27 IV

W sobotę, 27 kwietnia po raz IX-ty zaczynamy nasz Festiwal Cichej Muzyki.

Tego dnia, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, o godzinie 17tej przywita nas muzyczne rodzeństwo, Julia i Stanisław Łopuszyńscy, które na strunach harfy i klawesynu obdarzy nas swoim pomysłem na cichą muzykę.

 

Pod względem metody uzyskiwania brzmienia klawesyn jest spokrewniony z harfą, albowiem w obu instrumentach w celu wydobycia dźwięku struny są szarpane. O ile jednak w harfie czynią to palce muzyka, o tyle w klawesynie pobudzenie struny odbywa się pośrednio. Klawesyn jest instrumentem klawiszowym – siła nacisku palca na klawisz jest przekazywany odpowiednim mechanizmem do swego rodzaju „pazurka” zrobionego z końcówki ptasiego pióra – czyli piórka. Piórko szarpie strunę i w ten sposób powstaje cichy, eteryczny dźwięk… Zastosowanie klawiatury sprawiło, że klawesyn jest jeszcze sprawniejszy od harfy: można na nim grać akordy i rozbudowane ozdobniki.”

(dr hab. Maciej Jabłoński, AM w Krakowie)

 

Sursum chordae!

 

 

Wykonawcy: Julia Łopuszyńska – harfa, Stanisław Łopuszyński – klawesyn

Repertuar: C.Ph.E. Bach, William Croft, Domenico Scarlatti, W.F. Bach, F. Poulenc, J.S. Bach, Franz Schubert, S. i J. Łopuszyńscy

Słowo: Jakub Burzyński

Termin: sobota, 27 kwietnia 2019 r., godz. 17.00

Wstęp wolny

 

Notka biograficzna

 

Julia Łopuszyńska urodziła się w Warszawie w 1995 roku. W wieku 6 lat rozpoczęła edukację muzyczną na skrzypcach, harfie i fortepianie, a przez pierwsze 12 lat swojej edukacji muzycznej była prowadzona przez wybitną polską harfistkę prof. Annę Sikorzak-Olek. W 2014 roku Julia rozpoczęła naukę na Akademii Muzycznej w Katowicach u prof. Helgi Storck. Studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a aktualnie pobiera nauki w Zurcher Hochschule der Kunst u prof. Sary O’brien.

Julia jest stypendystką Młodej Polski przyznawanej przez MDKiN oraz Stypendium Start2star fundacji Lesława Pagi w Warszawie.

Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów solowych oraz kameralnych (m.in. Włochy, Polska, Ukraina, Niemcy, Słowenia, Czechy).

W 2010 roku została zaproszona do zagrania Koncertu Haendla z Kameralną Orkiestrą Amadeus w Poznaniu, a w 2014 roku była półfinalistką programu “Młody Muzyk Roku”. Wykonała również Danse Sacre i Profane C. Debussy’ego z Munich Chamber Orchestra, Introduction et Allegro Ravela w NOSPR  w Katowicach czy wraz z zespołem harfowym występowała w Bonn, Chichester psalms Leonarda Bersteina na 22. Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie czy koncerty dla Stichting Cultuur De Dijken w Holandii.

Jako harfistka współpracowała z NOSPR w Katowicach, Filharmonia Narodowa w Warszawie, AUKSO Tychy, Orkiestrą Symfoniczną Nowego Orleanu w Schleswig-Holstein Music Festival (2016 i 2018), 7. Festiwal Muzyki Nowej w NOSPR 2017, Tiroler Festspiele in Erl / Austria 2018 czy ER-CIEN-TIEL.

Julia Łopuszyńska została zaproszona do udziału w World Harp Congress w Amsterdamie (2008) i w Hongkongu (2017). Ponadto tworzy razem ze swoim bratem – Stanisławem Łopuszyńskim (klawesyn) – Harp&Chords Duo.

Stanisław Łopuszyński urodził się w Lille we Francji w 1993 r. Ukończył szkołę muzyczną II stopnia ZPSM nr 1. w Warszawie w klasie klawesynu i fortepianu, a obecnie jest w trakcie kończenia studiów magisterskich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształci się w klasie klawesynu prof. Lilianny Stawarz. Stanisław jest utalentowanym młodym muzykiem. Pracował z wieloma wybitnymi polskimi i zagranicznymi artystami czego wynikiem są nagrody na konkursach takich jak:

– II miejsce – Concorso Internacionale di Esecuzione e Composisione Musicale in Castellana Grotte, Włochy (2012)

– II miejsce – I Ogólnopolski Konkurs Klawesynowy im. Mariana Sawy, Warszawa, Polska (2015)

– I miejsce – VI International Competition Duets with Harp Cieszyn, Polska (2015)

– I miejsce – II Wanda Landowska Concorso Internazionale di Clavicembalo w Ruvo di Puglia, Włochy (2015)

– Grand Prix w kategorii Soloists, I miejsce w kategorii Duets – International Music Competition and Festival for Soloists and Chamber Groups „SVIREL”, Nova Gorica, Słowenia (2016)

– III miejsce – V Akademicki Konkurs Klawesynowy, Poznań, Polska (2017)

Od 2012 roku współtworzy duet ze swoją siostrą Julią Łopuszyńską „Harp&Chords”, z którym prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce i w Europie.

W czasie swej rozwijającej się kariery zagrał ponad 250 koncertów z różnorodnym repertuarem. Stanisław wykonuje muzykę renesansu, baroku, klasycyzmu, romantyzmu, impresjonizmu, muzykę współczesną, piosenkę aktorską, poezję śpiewaną i jazz.

W listopadzie 2017 roku zagrał wymagający Jazz Concerto (1965) Josepha Horovitza na klawesyn, perkusję i orkiestrę smyczkową, którego wykonanie spotkało się z bardzo dobrymi opiniami publiczności. Artysta specjalizuje się także w improwizacji fortepianowej i klawesynowej oraz aranżacji utworów, a od 2017 roku występuje w jednym z najlepszych teatrów improwizowanych w Polsce – BCA Flash – Teatr Improv.

Stanisław ukończył podyplomowe studia menedżerskie „Menedżer Muzyki” na UMFC, a w latach 2014-2016 był koordynatorem Juwenaliów Artystycznych. Pracował przy tworzeniu Ogólnopolskiego Festiwalu Mikstury Kultury (2016-2018), który ma na celu zintegrować wszystkie środowiska artystyczne, a w 2019 roku współorganizował polską edycję międzynarodowego festiwalu „Bach in the Subways”. Organizuje również wiele koncertów popularyzując muzykę klawesynową w Polsce.

 

 сайт odnoklassniki.ruсивейдаexpedition37кисточки для макияжа наборfr.sunnicwinter in st petersburg russia