logo

Lutnie? Absolutnie!

W niedzielę, 23 października, VI Festiwal Cichej Muzyki będzie gościł trio muzyków grających na barokowych instrumentach szarpanych.  Lutnia, gitara barokowa i teorba niezawodnie zawładną publicznością, bo literatura muzyki dawnej na te instrumenty jest bogata, a ich brzmienie wdzięczne i lubiane. Kompozytorzy sławni i ci mniej znani tworzyli muzykę na lutnie, które z racji swej mobilności wyprowadzały ich dzieła z salonów. Co ważne, istnieją w tej dziedzinie liczne polonica, które wraz z bogactwem innych stylów, usłyszymy na koncercie.

Piękne melodie, atrakcyjne brzmienia – w tej materii lutnia i gitara nie czynią żadnej różnicy. Ani teraz, ani 300 lat temu.

Przekonajmy się o tym na koncercie zespołu ABSOLUTES.

Tytuł: Tańce na strunach

Repertuar (kompozytorzy): Ennemond Gaultier, Johann Sebastian Bach, Robert de Visée, Gaspar Sanz, Johannes Hieronymus Kapsberger, Alessandro Piccinini, Jakub Reys-Polak, Wojciech Długoraj, Diomedes Cato, Valentin Bakfark, Antonio Vivaldi.

Absolutes    witold-wilgos

Wykonawca: ABSOLUTES

Maria Wilgos – lutnia barokowa, gitara barokowa

Klaudyna Żołnierek – lutnia barokowa, teorba

Witold Wilgos – teorba

Słowo: Jakub Burzyński

Termin: niedziela 23 października 2016, godz. 17.00

Miejsce: Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Wstęp bezpłatny.

Zespół

Klaudyna Żołnierek – lutnia, gitara, teorba. Naukę gry na gitarze rozpoczęła w wieku 9 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Olsztynie. Ukończyła studia I stopnia w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie gitary K. Pełecha. W tym okresie zaczęła interesować się muzyką lutniową i dawnymi instrumentami. Na tej samej uczelni rozpoczęła naukę gry na lutni pod kierunkiem A. Biruli. Ukończyła studia I stopnia z wyróżnieniem, obecnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Wciąż doskonali swoje umiejętności uczestnicząc w kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów z całego świata. Prowadzi bogatą działalność koncertową – jako solistka, w duecie AbsoLutes z Marią Wilgos oraz w większych zespołach kameralnych i orkiestrach. Jej repertuar obejmuje muzykę od renesansu do współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem kompozycji na lutnię barokową i teorbę (S. L. Weiss, R. de Visée i inni).

Maria Wilgos – lutnia, gitara, teorba. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 11 lat. Uczęszczała do szkoły muzycznej II st. im.  Józefa Elsnera w klasie gitary. Studiowała grę na lutni w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Jerzego Żaka oraz w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Antona Biruli i Anny Kowalskiej. Jest aktywną zawodowo solistką, kameralistką oraz członkinią zespołów orkiestrowych. Koncertowała w wielu miastach na terenie całej Polski, a ponadto w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Austrii, Bułgarii, Holandii, Włoszech i Macedonii. Współpracuje z wieloma znanymi zespołami muzyki dawnej, takimi jak Musica Antiqua Collegium Varsoviense, Il Giardino d’Amore Baroque Chamber Orchestra oraz Laboratoire de la Musique Chamber Music Ensemble. Specjalizuje się w graniu na lutni barokowej, gitarze barokowej oraz teorbie.

Witold Wilgos – gitara, teorba. Urodził się w 1983 roku w Warszawie. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie gitary prof. J. Paterka. Brał udział w licznych kursach i festiwalach gitarowych min. w Warszawie, Gdańsku, Nowym Sączu i Encs (Węgry). Koncertuje w Polsce i za granicą jako solista, jak również jako członek zespołów kameralnych. W swoim repertuarze ma utwory różnych epok i stylów od średniowiecza po muzykę jazzową. Od kilku lat zajmuje się również działalnością pedagogiczną.

Program

1. Ennemond Gaultier – Canaries (duet lutni barokowych)
2. Jan Sebastian Bach – Suita francuska nr 3 BWV 814 (j.w.)
Allemande
Gigue
3. Robert de Visée – Suita D-dur (gitara i teorba)
Allemande
Sarabande
Gavotte I, Gavotte II
4. Gaspar Sanz – Canarios (gitara solo)
5. Johannes Hieronymus Kapsberger – Passacaglia g-moll (gitara i teorba)
6. Alessandro Piccinini – Ciaccona in Partite Variate
7. Suita tańców renesansowych (gitara i teorba)
Jakub ReysPolak – Preludium
Wojciech Długoraj – Villanella
Diomedes Cato – Chorea Polonica
Valentin Bakfark – Galliard
8. Antonio Vivaldi – Sonata g-moll RV85 (lutnia, gitara, teorba)
Andante molto
Larghetto
Allegropagerankкак пользоваться спонжем каплейкопирайтеромvtqk/heТунянalibaba доставка в украину