logo

DO ŚPIEWANIA I GRANIA – muzyka na warszawskim dworze Wazów

Po pięciu koncertach X Festiwalu Cichej Muzyki nadszedł czas na Wielki Finał.

Towarzystwo Bachowskie zaprezentuje w niedzielę, 20 grudnia, muzykę, która rozbrzmiewała na warszawskim dworze Wazów. Jakub Burzyński, który od lat prowadzi koncerty Towarzystwa, wystąpi także w roli dyrygenta Zespołu Muzyki Dawnej „La Tempesta”, którego jest założycielem.

 

„Program koncertu poświęcony jest muzyce dwóch kompozytorów związanych z dworem królewskim Wazów w Warszawie w XVII wieku. Szczególnym walorem programu jest ukazanie przenikania się pierwiastka wokalnego i instrumentalnego – zaprezentowane zostaną antyfony Giovanniego Francesco Anerio (1569-1630) oraz powstałe na ich podstawie sonaty skrzypcowe Aldebrando Subissatiego (1606-1677). Takie wzajemne przenikanie w owym czasie jest rzeczą powszechnie wiadomą, lecz mało jest znanych tak wartościowych przykładów muzycznych na to zjawisko. W programie koncertu utwory przedstawione zostaną parami – po poszczególnych antyfonach Aneria następować będą ich swobodne opracowania skrzypcowe Subissatiego.”

PER CANTARE E SONARE.

Muzyczne inspiracje na dworze Wazów.

 

Wykonawca: Zespół Muzyki Dawnej „La Tempesta” w składzie:

Ludmiła Piestrak – skrzypce
Julita Mirosławska – sopran
Marcin Gadaliński – kontratenor
Krzysztof Chalimoniuk – bas
Michał Janczak – bas
Witold Wilgos – chitarone
Barbara Świderska – pozytyw
Jakub Burzyński – dyrygent

Repertuar: antyfony Giovanniego Francesco Anerio i sonaty skrzypcowe Aldebrando Subissatiego, Mikołaj Zieleński

Słowo: Jakub Burzyński

Termin retransmisji koncertu w sieci: niedziela, 20 grudnia 2020, godz. 17.00

Miejsce: Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Toruniu

Wstęp wolny na strony retransmisji:

https://www.js-bach.pl/aktualnosci/

https://www.facebook.com/towarzystwo.bachowskie/

https://www.youtube.com/channel/UC9iRjwrlvMcqe0CfBRTNlTg

 

Program koncertu:

GIOVANNI FRANCESCO ANERIO: Crucis vox
ALDEBRANDO SUBISSATI: Sonata XII
GIOVANNI FRANCESCO ANERIO: Bonum certamen
ALDEBRANDO SUBISSATI: Sonata XI
GIOVANNI FRANCESCO ANERIO: Domine ostende
ALDEBRANDO SUBISSATI: Sonata XVI
GIOVANNI FRANCESCO ANERIO: Domine mi Rex
ALDEBRANDO SUBISSATI: Sonata XIII
GIOVANNI FRANCESCO ANERIO: Nativitas gloriosae
ALDEBRANDO SUBISSATI: Sonata V
GIOVANNI FRANCESCO ANERIO: Orietur sicus sol
ALDEBRANDO SUBISSATI: Sonata XVIII
GIOVANNI FRANCESCO ANERIO: Exortum est
ALDEBRANDO SUBISSATI: Sonata XIV
GIOVANNI FRANCESCO ANERIO: Sacra spirat
ALDEBRANDO SUBISSATI: X
GIOVANNI FRANCESCO ANERIO: Si manseritis
ALDEBRANDO SUBISSATI: Sonata VII
MIKOŁAJ ZIELEŃSKI: Laetentur caeli

 

O wykonawcach:

LA TEMPESTA to jeden z czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, założony w 1998 roku w Warszawie przez Jakuba Burzyńskiego. Wykonuje muzykę renesansu, baroku, klasycyzmu i romantyzmu w nurcie wykonawstwa historycznie poinformowanego.

Ma w repertuarze m.in. dzieła Josquina, Palestriny, Monteverdiego, Schütza, Carissimiego, Stradelli, Vivaldiego, Bacha, Haendla, Haydna oraz plejady kompozytorów polskich. Zespół występuje w głównych salach koncertowych oraz na festiwalach w kraju (Wratislavia Cantans, Gaude Mater, Viva il Canto, Filharmonia Narodowa, NOSPR, Filharmonia Śląska i in.) i za granicą (Roma Festival Barocco, Internationales H.I.F. Biber Festival Wien, Tage für Alte Musik Berlin i in.) z artystami takimi, jak Jeremy West, Doron Sherwin, Gustavo Gargiulo, Michaela Koudelková, Marek Toporowski, Julita Mirosławska, Joanna Motulewicz, Wojciech Parchem, Aleksander Kunach czy Artur Janda.

Współpracował z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Operą na Zamku w Szczecinie podczas wystawienia The Fairy Queen H. Purcella w reżyserii Michała Znanieckiego. Dokonał ponad dwudziestu nagrań CD dla wytwórni Divox, Arts, Bis, Dux, Musicon, w tym serię albumów poświęconych muzyce archiwum klasztoru na Jasnej Górze oraz kompozycjom Mikołaja Zieleńskiego. Debiutancka płyta zespołu Vespers of Sorrow okrzyknięta została Nagraniem Roku brytyjskiego portalu Music Web International, a jej fragmenty użyte jako ścieżka dźwiękowa francuskiego filmu Divines (2016) nagrodzonego Camera d’Or na festiwalu filmowym w Cannes. W 2019 roku zespół został nominowany do nagrody OPUS KLASSIK za album Rosarium Virginis Mariae z muzyką Mikołaja Zieleńskiego w trzech kategoriach: Zespół Roku, Dyrygent Roku oraz Muzyka Chóralna. W roku 2020 La Tempesta dokonała nagrań przykładów muzycznych do filmu dokumentalnego MIKOŁAJ ZIELEŃSKI: dyskretny urok polichóralności oraz dokonał pierwszego polskiego nagrania oratorium Mesjasz na instrumentach z epoki.