logo

Ars Antiqua de Paris ♦ dawno temu w muzyce

W niedzielę, 9 czerwca 2013 o godz. 17.00, zapraszamy na kolejną odsłonę Festiwalu Cichej Muzyki.

W Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu wystąpi francuski zespół

Ars Antiqua de Paris.

Usłyszymy motywy muzyczne epoki trubadurów i truwerów, Szekspira i Elżbiety I, muzykę dworu i miast.

Słowo: Jakub Burzyński

Wstęp wolny.

 INFO

ARS ANTIQUA DE PARIS to jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających we Francji zespołów muzyki dawnej. Zespół tworzy 3 muzyków, którym przewodzi lider, a jednocześnie jego współzałożyciel, kontratenor Joseph Sage, obdarzony szczególnym ponad trzyoktawowym głosem. Artyście towarzyszy flecista Bertrand Blondet oraz Thierry Meunier, który po mistrzowsku gra na gitarze renesansowej, lutni i wioli da gamba.

Repertuar zespołu Ars Antiqua jest bardzo szeroki, obejmuje dzieła kompozytorów francuskich i zagranicznych, począwszy od XII-XIII wieku aż po okres Baroku. Muzycy nie tylko wykonują utwory dawnych mistrzów, ale także bardzo chętnie opowiadają publiczności o instrumentach, którymi się posługują. Bardzo cenią sobie kontakt z publicznością, zwłaszcza zainteresowanie okazywane starym instrumentom. Z reguły ich koncertom towarzyszą też warsztaty, jakie artyści proponują uczniom szkół muzycznych.

Założona w 1965 roku, grupa Ars Antiqua z Paryża występowała podczas najważniejszych festiwali oraz regularnie odbywała tournée po Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Dalekim Wschodzie, Afryce i Ameryce Południowej.

W kwietniu i maju 2010 roku, zespół Ars Antiqua de Paris  odbył tournée składające się z 23 koncertów w Kolumbii, Wenezueli, Chile i Peru. W kwietniu 2011 roku w Valparaiso LE CERCLE DES CRITIQUES  D‘ART AU CHILI przyznało grupie Ars Antiqua nagrodę za najlepszy koncert zagraniczny w 2010 roku.

   

Joseph SAGE kontratenor, posiada szeroką skalę głosu powyżej trzech oktaw, która pozwala mu wykonywać szeroki repertuar. Joseph Sage występował w Opéra Comique de Paris oraz podczas rozmaitych festiwali (w tym również ten z Avignon), operach współczesnych: „Orden”, „ Addio Garibaldi” oraz „Le diable dans la bouteille”

Bertrand BLONDET urodził się w 1962. Po ukończeniu studiów licencjackich z zakresu biochemii, poświęca się ostatecznie muzyce i uzyskuje dyplomy Conservatoire w Boulogne-Billancourt i Conservatoire w Paryżu w klasie fletu prostego, pod kierunkiem Robina Troman. Otrzymał Państwowy Dyplom z zakresu Instrumentów Dawnych w 1992. Od 1995 roku kontynuował naukę u Jeana Tubéry (grupa La Fenice) w ramach Cycle Supérieur de Musique Ancienne w paryskim Conservatoire Supérieur i otrzymał certifikat w 1999. Jego umiejętności dydaktyczne pozwoliły mu rozwinięcie kariery muzyka biorącego udział w koncertach i pedagoga. Obecnie uczy gry na flecie prostym i muzyki kameralnej w Conservatoire 11-stej dzielnicy w Paryżu i w Coservatoire w Antony. Gra także w Grupie Barokowej w Stavanger (Norwegia) i w grupie Gradualia-Les Solistes w Opéra-Studio w Genewie (dyr. Jean-Marie Curti). Kieruje chórem Georges Migot w Cachan od 2009.

Thierry MEUNIER uczył się gry na gitarze, lutni i interpretacji muzyki dawnej w École Normale de Musique w Paryżu i w Schola Cantorum w Payżu. Dodatkowo uczęszczał na zajęcia  amerykańskiego lutnisty Paula O’Dette’a. Thierry Meunier zagrał wiele koncertów we Francji i za granicą jako solista, w duecie na lutnie i w zespołach różnych grup. Jego publikacje wydawane są przez Editions Musiques Transatlantiques (Paryż) i Heinrichsofen’s Verlag (Wilhemshaven).в телеграммеapps with advertisingотзывы ringotradeтермобелье для зимней рыбалкисколько стоит доставка из китаяwhat time is it in st petersburg russia now