logo

Niech się struny pną do góry • Zaczynamy w SOBOTĘ, 27 IV

Opublikowane 15.04.2019 r.

W sobotę, 27 kwietnia po raz IX-ty zaczynamy nasz Festiwal Cichej Muzyki.

Tego dnia, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, o godzinie 17tej przywita nas muzyczne rodzeństwo, Julia i Stanisław Łopuszyńscy, które na strunach harfy i klawesynu obdarzy nas swoim pomysłem na cichą muzykę.

 

Pod względem metody uzyskiwania brzmienia klawesyn jest spokrewniony z harfą, albowiem w obu instrumentach w celu wydobycia dźwięku struny są szarpane. O ile jednak w harfie czynią to palce muzyka, o tyle w klawesynie pobudzenie struny odbywa się pośrednio. Klawesyn jest instrumentem klawiszowym – siła nacisku palca na klawisz jest przekazywany odpowiednim mechanizmem do swego rodzaju „pazurka” zrobionego z końcówki ptasiego pióra – czyli piórka. Piórko szarpie strunę i w ten sposób powstaje cichy, eteryczny dźwięk… Zastosowanie klawiatury sprawiło, że klawesyn jest jeszcze sprawniejszy od harfy: można na nim grać akordy i rozbudowane ozdobniki.”

(dr hab. Maciej Jabłoński, AM w Krakowie)

 

Sursum chordae!

 

 

Wykonawcy: Julia Łopuszyńska – harfa, Stanisław Łopuszyński – klawesyn

Repertuar: C.Ph.E. Bach, William Croft, Domenico Scarlatti, W.F. Bach, F. Poulenc, J.S. Bach, Franz Schubert, S. i J. Łopuszyńscy

Słowo: Jakub Burzyński

Termin: sobota, 27 kwietnia 2019 r., godz. 17.00

Wstęp wolny

 

Notka biograficzna

 

Julia Łopuszyńska urodziła się w Warszawie w 1995 roku. W wieku 6 lat rozpoczęła edukację muzyczną na skrzypcach, harfie i fortepianie, a przez pierwsze 12 lat swojej edukacji muzycznej była prowadzona przez wybitną polską harfistkę prof. Annę Sikorzak-Olek. W 2014 roku Julia rozpoczęła naukę na Akademii Muzycznej w Katowicach u prof. Helgi Storck. Studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a aktualnie pobiera nauki w Zurcher Hochschule der Kunst u prof. Sary O’brien.

Julia jest stypendystką Młodej Polski przyznawanej przez MDKiN oraz Stypendium Start2star fundacji Lesława Pagi w Warszawie.

Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów solowych oraz kameralnych (m.in. Włochy, Polska, Ukraina, Niemcy, Słowenia, Czechy).

W 2010 roku została zaproszona do zagrania Koncertu Haendla z Kameralną Orkiestrą Amadeus w Poznaniu, a w 2014 roku była półfinalistką programu “Młody Muzyk Roku”. Wykonała również Danse Sacre i Profane C. Debussy’ego z Munich Chamber Orchestra, Introduction et Allegro Ravela w NOSPR  w Katowicach czy wraz z zespołem harfowym występowała w Bonn, Chichester psalms Leonarda Bersteina na 22. Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie czy koncerty dla Stichting Cultuur De Dijken w Holandii.

Jako harfistka współpracowała z NOSPR w Katowicach, Filharmonia Narodowa w Warszawie, AUKSO Tychy, Orkiestrą Symfoniczną Nowego Orleanu w Schleswig-Holstein Music Festival (2016 i 2018), 7. Festiwal Muzyki Nowej w NOSPR 2017, Tiroler Festspiele in Erl / Austria 2018 czy ER-CIEN-TIEL.

Julia Łopuszyńska została zaproszona do udziału w World Harp Congress w Amsterdamie (2008) i w Hongkongu (2017). Ponadto tworzy razem ze swoim bratem – Stanisławem Łopuszyńskim (klawesyn) – Harp&Chords Duo.

Stanisław Łopuszyński urodził się w Lille we Francji w 1993 r. Ukończył szkołę muzyczną II stopnia ZPSM nr 1. w Warszawie w klasie klawesynu i fortepianu, a obecnie jest w trakcie kończenia studiów magisterskich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształci się w klasie klawesynu prof. Lilianny Stawarz. Stanisław jest utalentowanym młodym muzykiem. Pracował z wieloma wybitnymi polskimi i zagranicznymi artystami czego wynikiem są nagrody na konkursach takich jak:

– II miejsce – Concorso Internacionale di Esecuzione e Composisione Musicale in Castellana Grotte, Włochy (2012)

– II miejsce – I Ogólnopolski Konkurs Klawesynowy im. Mariana Sawy, Warszawa, Polska (2015)

– I miejsce – VI International Competition Duets with Harp Cieszyn, Polska (2015)

– I miejsce – II Wanda Landowska Concorso Internazionale di Clavicembalo w Ruvo di Puglia, Włochy (2015)

– Grand Prix w kategorii Soloists, I miejsce w kategorii Duets – International Music Competition and Festival for Soloists and Chamber Groups „SVIREL”, Nova Gorica, Słowenia (2016)

– III miejsce – V Akademicki Konkurs Klawesynowy, Poznań, Polska (2017)

Od 2012 roku współtworzy duet ze swoją siostrą Julią Łopuszyńską „Harp&Chords”, z którym prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce i w Europie.

W czasie swej rozwijającej się kariery zagrał ponad 250 koncertów z różnorodnym repertuarem. Stanisław wykonuje muzykę renesansu, baroku, klasycyzmu, romantyzmu, impresjonizmu, muzykę współczesną, piosenkę aktorską, poezję śpiewaną i jazz.

W listopadzie 2017 roku zagrał wymagający Jazz Concerto (1965) Josepha Horovitza na klawesyn, perkusję i orkiestrę smyczkową, którego wykonanie spotkało się z bardzo dobrymi opiniami publiczności. Artysta specjalizuje się także w improwizacji fortepianowej i klawesynowej oraz aranżacji utworów, a od 2017 roku występuje w jednym z najlepszych teatrów improwizowanych w Polsce – BCA Flash – Teatr Improv.

Stanisław ukończył podyplomowe studia menedżerskie „Menedżer Muzyki” na UMFC, a w latach 2014-2016 był koordynatorem Juwenaliów Artystycznych. Pracował przy tworzeniu Ogólnopolskiego Festiwalu Mikstury Kultury (2016-2018), który ma na celu zintegrować wszystkie środowiska artystyczne, a w 2019 roku współorganizował polską edycję międzynarodowego festiwalu „Bach in the Subways”. Organizuje również wiele koncertów popularyzując muzykę klawesynową w Polsce.

 

 

NASZE PLAKATY, czyli 7 odsłon VIII. Festiwalu Cichej Muzyki

Opublikowane 16.12.2018 r.

W tym roku plakaty przygotował nam pan Piotr Piotrowiak. Dlatego nadal nie dziwimy się licznym wyrazom uznania, a nawet zachwytu podczas ich wieszania lub prezentacji.

Gwarantują swoim stylem urodę i rozpoznawalność, a koncertom Towarzystwa Bachowskiego przysparzają fanów.

 

Małe Instrumenty zagrały finał.

Opublikowane 13.12.2018 r.

8 grudnia o 17tej tam gdzie zawsze zakończyliśmy VIII Festiwal Cichej Muzyki. Podziękowaliśmy naszym sponsorom i dobroczyńcom, panu Jakubowi Burzyńskiemu i prześwietnej publiczności, która rzeczy całej nadaje sens. Zdjęcia uczynił niestrudzony pan Marek Krupecki.

Zdaje się, że Towarzystwo Bachowskie ma szczęście do ludzi. Oto zdjęcia z sobotniego koncertu.

Tak zagrały dwie lutnie, gitara i teorba – listopad 2018

Opublikowane 03.12.2018 r.

To była naprawdę cicha muzyka. Zagrało ją LUTEDUO (Anna Kowalska i Anton Birula), a sfotografował pan Marek Krupecki.

 

 

(!) W sobotę (!) Wielki Finał na Małe Instrumenty

Opublikowane 28.11.2018 r.

Wielki Finał VIII Festiwalu Cichej Muzyki tym razem odbędzie się w sobotę, 8 grudnia.

Zagrają niezwykli muzycy, którzy postanowili ambitny repertuar poddać brzmieniowym poszukiwaniom. Małe Instrumenty to grupa artystyczna koncentrująca się na poszukiwaniach dźwiękowych w sferze małych instrumentów. Instrumentarium określające zakres tych brzmieniowych eksperymentów to wciąż poszerzająca się grupa profesjonalnych instrumentów niewielkich rozmiarów, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki. W ten sposób konstruowana muzyka eksponuje niepowtarzalny charakter barw, czasem piękny i kunsztowny, czasem zaskakujący i odkrywczy, a czasem ujawnia ułomności brzmienia i cieszy ograniczeniami. To oznacza, ze zespół zawsze staje przed koniecznością poszukiwania nowych rozwiązań.
Małe Instrumenty zostały założone przez Pawła Romańczuka w 2006 roku, jako zespół z nurtu off. Od lat zespół koncertuje w kraju i zagranicą, jest zapraszany na prestiżowe festiwale, wy daje płyty. Na finał VIII Festiwalu Cichej Muzyki przygotuje program nawiązujący do muzyki dawnej, promowanej przez Towarzystwo Bachowskie, co oznacza, że Małe Instrumenty zagrają muzykę także bliższą współczesności.

Tytuł: Wielki Finał na Małe Instrumenty
Repertuar: muzyka dawna i nie tylko


 

Wykonawca: zespół Małe Instrumenty
Słowo: Jakub Burzyński
Termin: sobota, 8 grudnia 2018, godz. 17.00
Miejsce: Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Toruniu
Wstęp wolny

Program:
1. J.S.Bach – Choral g-moll, cz.3 Nun komm’ der Heiden Heiland, BWV 659
2. J.S.Bach – Menuet z książeczki dla Anny Magdaleny
3. C.P.E. Bach – Polonez g-moll – z książeczki dla Anny Magdaleny
4. Francois Couperin – Les Tambourins
5. Francois Couperin – Les Barricades Mysterieuses
6. Frederic Chopin – Etiuda rewolucyjna
7. Frederic Chopin – Preludium c-moll
8. Frederic Chopin – Marsz żałobny
9. Igor Strawiński – Andante z Suity 1 na małą orkiestrę (1925)
10. Dmitri Szostakowicz – Preludium 22 g-moll (1951)
11. Henry Cowell – Aeolian Harp (1923)
12. Morton Feldman – Trio (1972)
13. John Cage – Music for amplified toy pianos (1963)
14. J.S.Bach – wybór sekwencji organowych

Małe Instrumenty

to grupa artystyczna koncentrująca się na poszukiwaniach dźwiękowych w sferze małych instrumentów. Instrumentarium określające zakres tych brzmieniowych eksperymentów to wciąż poszerzająca się grupa profesjonalnych instrumentów niewielkich rozmiarów, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki. W ten sposób konstruowana muzyka eksponuje niepowtarzalny charakter barw, czasem piękny i kunsztowny, czasem zaskakujący i odkrywczy, a czasem ujawnia ułomności brzmienia i cieszy ograniczeniami. To oznacza, ze zespół zawsze staje przed koniecznością poszukiwania nowych rozwiązań.
     Małe Instrumenty zostały założone przez Pawła Romańczuka w 2006 roku, zespół tworzą : Paweł Romańczuk, Tomasz Orszulak, Jędrzej Kuziela, Iwona Sztucka i Magdalena Nekanda-Trepka. Grupa w pełnym składzie zadebiutowała na Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty 2007 i od tego czasu pracuje nad wieloma projektami muzycznymi w ramach Małych Instrumentów. W 2008 roku za spektakl „Elektrownia Dźwięku” zespół otrzymał Grand Prix nurtu Off 29 Przeglądu Piosenki aktorskiej. Zespół współpracował m.in. z Pierre’m Bastien’em, p. Jerzym Armatą, Polskim Wydawnictwem Audiowizualnym, Teatrem Tańca Arka, Galerią Entropia, Galerią CSW Warszawa, Festiwalem Audio Art, Teatrem Capitol. Grupa koncertuje w Polsce i za granicą, wystąpiła m.in. na festiwalach:
Era Nowe Horyzonty (Wrocław), Unsound Festival (Kraków), Ferlitizer Festival (Londyn), Kody (Lublin), Skiff Festival (St. Petersburg), 
Animator (Poznań), Supersonic Festival (Birmingham), Unidram (Potsdam), Open’er (Gdynia), Festival d’ile de France (Paryż), Nancy Jazz Pulsation (Nancy).
     W listopadzie 2009 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu pt. Antonisz. Obecnie dorobek zespołu to 10 CD. Małe Instrumenty nagrywają także muzykę do filmów, audycji radiowych, audiobooków.