28 października ZAPRASZAMY NA CHWILĘ muzycznej nieskończoności.
Tak zapewne odczytamy muzyczne przesłanie artystów kierowane do nas za pośrednictwem nietypowego zestawienia instrumentów.
♦
Władysław Kosendiak zaprosi publiczność na bardzo osobiste wydarzenie, bowiem repertuar będzie się składał z utworów dla niego, z różnych względów, ważnych czy też od dłuższego czasu towarzyszących mu na artystycznej drodze. Słowem i muzyką opowie czym żyje i jak wygląda jego muzyczna wędrówka, którą kontynuuje już od ponad trzydziestu lat. Różnorodność gatunków muzycznych i stylistyk jakimi może posługiwać się saksofonista, daje mu duże możliwości w podróżowaniu po świecie muzyki. Najważniejszy jest jednak moment spotkania z publicznością – osobiste zaproszenie do swojego świata. Muzycznego wsparcia udzieli mu Marcin Armański, wieloletni kantor Kościoła Pokoju w Świdnicy, który zagra na pozytywie.
♦
VIII Festiwal Cichej Muzyki
Tytuł: Bach to infinity
Wykonawcy: Władysław Kosendiak – saksofony, Marcin Armański – pozytyw
Repertuar: J. S. Bach i jemu współcześni – impresje
Słowo: Jakub Burzyński
Termin: niedziela, 28 października 2018, godz. 17.00
Miejsce: Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Toruniu (Muzeum Okręgowe)
Wstęp wolny.
♦
Władysław Kosendiak – muzyk, pedagog. Gra na saksofonach: basowym, barytonowym, tenorowym, altowym i sopranowym. Jako solista współpracuje z Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, Filharmonią Opolską oraz Filharmonią im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu. Współpracował również z Operą Wrocławską. Z orkiestrą Auxo nagrał Pasję wg św. Marka, skomponowaną przez Pawła Mykietyna (CD otrzymało nominację do nagrody muzycznej Fryderyki). Koncertował w ramach licznych festiwali m.in. Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova. Uczy w klasie saksofonu w PSM II st. we Wrocławiu oraz ZSM w Wałbrzychu. W 2009 r. założył SAXARTE Quartet, w którym na saksofonie tenorowym gra w towarzystwie Karoliny Pernal, Karola Goli i Piotra Szweca. Od wielu lat gra również na cynku.
Marcin Armański naukę gry na organach rozpoczął pod kierunkiem Ks. Zbigniewa Rogali, następnie kształcił się w Salezjańskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku . W 2007 roku uzyskał tytuł magistra sztuki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie studiował organy w klasie profesora Juliana Gembalskiego i Zygmunta Antonika.
Jako koncertujący organista występuje w kraju i za granicą, m.in.: w Niemczech, Belgii, Szwecji, Finlandii, Czechach i Słowacji. W 2011 roku zagrał specjalny koncert podczas wizyty szwedzkiej pary królewskiej w Świdnicy. Jest organizatorem życia muzycznego na Dolnym Śląsku, od wielu lat prowadzi festiwale organowe m.in w Jeleniej Górze , Karpaczu, Kaczorowie, Bolkowie. Ma na swoim koncie liczne nagrania dla Radia i Telewizji ( w tym także dla telewizji amerykańskiej i japońskiej).
Od 2006 związany jest ze Świdnicą na Dolnym Śląsku. W latach 2006 -2015 pełnił funkcję kantora Kościoła Pokoju w Świdnicy. Był również odpowiedzialny za muzykę w Kościele Ewangelicko- Reformowanym we Wrocławiu. Jako pedagog związany jest z Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia w Świdnicy oraz z Diecezjalnym Studium Organistowskim.
W 2016 roku zapoczątkował autorki projekt edukacyjny pod nazwą „Ogólnopolskie Warsztaty dla Organistów i Muzyków Kościelnych”, który prowadzony jest regularnie pod patronatem Synodalnej Komisji ds. Liturgii i Muzyki Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce.
Zajmuje się organmistrzostwem- rekonstrukcjami historycznych instrumentów klawiszowych.
Za: http://cdmo.art.pl/