22 grudnia nieubłaganie WIELKI to będzie FINAŁ
Ostatni koncert festiwalu Towarzystwa Bachowskiego będzie stał pod znakiem kameralnej muzyki barokowej, która licznych i wiernych słuchaczy „cichej” muzyki wprowadzi w nastrój zbliżających się świąt. Nie obejdzie się bez podsumowań i podziękowań dla licznych przyjaciół Festiwalu, ale jak zwykle najważniejsza będzie muzyka w wykonaniu świetnych instrumentalistów. Dorota Zimna i Michael Schmidt – Casdorff współpracują nie tylko jako wykładowcy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, ale prowadzą także Letnie Kursy Metodyczne Muzyki Dawnej w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wielki Finał IX Festiwalu Cichej Muzyki
Wielki Finał IX Festiwalu Cichej Muzyki
Wykonawcy:
Michael Schmidt – Casdorff – flet traverso
Dorota Zimna – klawesyn
W programie utwory kompozytorów:
Carl Philipp Emanuel Bach
Jacob Friedrich Kleinknecht
Louis-Antoine Dornel
George Philipp Telemann
Słowo: Jakub Burzyński
Termin: niedziela, 22 grudnia 2019
Miejsce: Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Toruniu
Wstęp wolny
•
Informacje o wykonawcach:
Dorota Zimna, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka (2015). Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie klawesynu prof. dr hab. Urszuli Bartkiewicz (dyplom z wyróżnieniem) i Podyplomowych Studiów Instrumentalistyki w tej samej uczelni. Od 2005 jest wykładowcą (obecnie na stanowisku adiunkta) w Katedrze Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Uczestniczyła w klawesynowych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Christine Schornsheim, Nicolasa Parle’a, Marka Krolla oraz w kursach dla zespołów muzyki dawnej.
W latach 2004-2005 była koordynatorem projektu naukowo-badawczego Zapomniane dziedzictwo, mającego na celu digitalizację i rekonstrukcję zapomnianych dzieł znajdujących się polskich archiwach kościelnych. W 2008 uczestniczyła w pracach nad publikacją nutową „Polska muzyka klawiszowa”. W 2016 roku ukazała się książka jej autorstwa pt. „Wariantywność obsady w twórczości instrumentalnej François Couperina. Obsada a brzmienie utworu” wraz z płytą „François Couperin – compositeur royal”.
Była wykładowcą oraz członkiem biura organizacyjnego dziesięciu edycji Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej w Warszawie oraz pięciu edycji Dni Muzyki Dawnej w Bydgoszczy. Jest współzałożycielką oraz członkiem zarządu Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej.
Występuje jako solistka i kameralistka. Brała udział w koncertach w Polsce, Niemczech, Włoszech, Belgii i na Ukrainie. Od 2009 koncertuje z zespołem Laboratoire de la Musique, z którym zdobyła III Nagrodę w V Międzynarodowym Konkursie im. Maurizio Pratoli w L’Aquila (Włochy 2015), I Nagrodę w konkursie odbywającym się podczas XII Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy (2011) oraz II nagrodę i Nagrodę Publiczności w XI Międzynarodowym Konkursie im. Biagio Mariniego w Neuburgu nad Dunajem (Niemcy 2010). Współpracuje z kilkoma orkiestrami, w tym regularnie z orkiestrą kameralną Filharmonii Pomorskiej – Capellą Bydgostiensis.
Michael Schmidt-Casdorff – flet / flet traverso (Essen, Bydgoszcz)