logo

Koncert 13 listopada – Bach: Suity nr 3 i 6, Tomasz Daroch – wiolonczela

 

Towarzystwo Bachowskie

i Muzeum Okręgowe w Toruniu

zapraszają

 

J.S. BACH

 

Suity wiolonczelowe nr 3 i 6

 

Muzyka: TOMASZ DAROCH,

wiolonczela Jean Baptiste Vuillaume, Paryż z roku 1830 udostępniona z kolekcji we Freiburgu.

 

 

Słowo: PIOTR ORAWSKI (Polskie Radio Dwójka)

 

 

Toruń, Ratusz Staromiejski, Sala Mieszczańska

13 listopada 2011

godzina 17.00,

 

 

 

TOMASZ DAROCH, urodził się 15 czerwca 1989 roku w Łodzi, w rodzinie o artystycznych tradycjach.

Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 7 lat. Jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi w klasie wiolonczeli Prof. Stanisława Firleja.

W roku 2011 ukończył studia z wyróżnieniem w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mannheim w Niemczech, w klasie wiolonczeli prof. Michaela Flaksmana oraz Jeleny Ocić-Flaksman.

Rokrocznie brał udział w wielu mistrzowskich kursach wiolonczelowych u światowej sławy profesorów takich, jak: Bernard Greenhouse, David Geringas, Frans Helmerson, Miklos Perenyi, Gary Hoffman, Heinrich Schiff.

Jest laureatem wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów wiolonczelowych, m.in.:

w roku 2011 został zwycięzca oraz zdobywcą tytułu Grand Prix VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego, w roku 2009 otrzymał I Nagrodę na 44 Międzynarodowym Konkursie Instrumentalnym w kategorii – wiolonczela w Markneukirchen w Niemczech. Otrzymał również I nagrodę na IV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, II nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi, dwie nagrody specjalne na „ Grand Prix Emanuel Feuermann 2006” w Berlinie, w tym stypendium pokrywające koszt udziału w mistrzowskim kursie u prof. Bernarda Greenhousa w USA.

Jest wielokrotnym stypendystą fundacji „Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci”, Ministerstwa Kultury i Sztuki,

a także otrzymał stypendium artystyczne Fundacji Na Rzecz Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, Ministra Kultury RP w ramach programu stypendialnego „Młoda Polska”, Kunststiftung Baden-Württemberg oraz Menuhin Live Music w Niemczech. W 2003 roku zadebiutował z orkiestrą Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi.

Jako solista współpracował także z takimi orkiestrami jak: Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Orkiestra Kameralna AMADEUS, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz orkiestrami Filharmonii w Bydgoszczy, Płocku, Wrocławiu, Zabrzu, w Niemczech koncertował wraz z Philharmonisches Orchester Plauen-Zwickau, Chursächsische Philharmonie oraz Heidelberger Philharmoniker.

Od 2003 roku koncertuje również z rodzinnym trio fortepianowym „Daroch Trio” wraz z siostrami: Anną (skrzypce), Marią (fortepian), występując w Polsce i za granicą. W tym roku dostąpili zaszczytu występu w Belwederze na zaproszenie Pary Prezydenckiej RP.

Tomasz Daroch dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i TV oraz niemieckich i francuskich radiowych rozgłośni m.in.: NDR Kultur, SWR, BRKlassik, Espace 2.