logo

15 listopada będzie ELEKTRYCZNIE!

Nie jest odosobnionym twierdzenie, że Bach był pierwszym jazzmanem.

OLSZEWSKI – BACH – TRIO,

czyli Piotr Olszewski (gitara), Jacek Pelc (perkusja) i Mirosław Wiśniewski (bas)

spotkali się w roku 2009 i na podstawie muzyki Jana Sebastiana stworzyli album „Olszewski – Bach – Trio”. Brzmienie współczesne, lecz nie awangardowe, melancholia, kontemplacja, ale i motywy walca, funky lub reggae – oto sposoby odczytania muzyki Bacha zaproponowane przez muzyków. Barok i jazz współczesny, to wbrew pozorom gatunki, w których analogie są naturalne i ku którym skłania się ta sama publiczność.

Towarzystwo Bachowskie nie raz proponowało niekanoniczne podejście do muzyki barokowej. Zapraszamy na jazzowe oblicze tej muzyki.

V Festiwal Cichej Muzyki

ELEKTRYCZNIE!

Repertuar: muzyka J.S. Bacha w opracowaniu na trio jazzowe

JazzBACH

Wykonawca: Olszewski – Bach – Trio

Słowo: Jakub Burzyński

Termin: niedziela, 15 listopada 2015, godz. 17.00

Miejsce: Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Wstęp bezpłatny.

dr Piotr Olszewski

-jest gitarzystą, absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem w 1993 roku. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach i konkursach muzycznych m.in.: Jazz Juniors w Krakowie, Festiwal Muzyki Rozrywkowej Szkół Muzycznych II st. w Elblągu (1988), Międzynarodowy Konkurs Improwizacji Jazzowej w Katowicach, konkurs gitarzystów jazzowych im. Marka Blizińskiego GUITAR CITY. Piotr Olszewski ma na swym koncie kilkanaście nagranych płyt, zarówno z kręgu muzyki jazzowej (własne trio Jazz Invitation, z perkusistą Jackiem Pelcem – Electric Trio, Unia i Gudrumba , nagrania solowe oraz z  kwartetem dla Programu III PR), jak i muzyki rozrywkowej- z wokalistami: Mariuszem Lubomskim, Tomaszem Kamińskim czy Justyną Bacz. W 2009 roku ukazała się jego autorska płyta „Olszewski Bach Trio” będąca adaptacją kompozycji J.S.Bacha na trio jazzowe. Obecnie współpracuje z perkusistą Piotrem Biskupskim oraz kontrabasistą Grzegorzem Nadolnym. Piotr Olszewski od  2004 roku jest wykładowcą na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (gitara jazzowa, combo, warsztaty słuchania muzyki jazzowej, metodyka nauczania na instrumencie jazzowym), a jako nauczyciel dyplomowany prowadzi także działalność pedagogiczną w PZSM im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy ( klasa gitary). Źródło: Akademia Muzyczna w Bydgoszczy.

Mirosław Wiśniewski

– klasycznie wykształcony kontrabasista i gitarzysta basowy. Wszechstronny muzyk sesyjny współpracujący z wieloma studiami nagrań i koncernami płytowymi. Laureat wielu nagród solistycznych na uznanych festiwalach jazzowych polskich i zagranicznych. Współpracował z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi, m. in. – Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Zbigniewem Namysłowskim czy Ewą Bem, a także z wybitnymi postaciami jazzu amerykańskiego – Dean’em Brown’em, Dave’em Fiuczynski’m, Eric’iem Marienthal’em, David’em Lamar’em czy Stanley’em Turrentine’m. Długoletni basista big-bandu „Big Warsaw Band”. Ceniony akompaniator uznanych polskich artystów jak : Edyta Górniak, Danuta Błażejczyk, Janusz Radek , Alicja Majewska czy Zbigniew Wodecki. Stały współpracownik kompozytora Krzesimira Dębskiego. Od 17 lat współtworzy oprawę muzyczną w telewizyjnym programie „Szansa Na Sukces”, a na stałe związany jest z warszawskim Teatrem „Buffo”.

Jacek Pelc

– polski muzyk jazzowy. Ukończył klasę perkusji Państwowego Liceum Muzycznego w Bydgoszczy oraz Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Grał już jako student w zespole „Extra Ball” Jarosława Śmietany. Na festiwalu Opole-81 grał w orkiestrze Polskiego Radia pod dyrekcją Edwarda Spyrki. Wchodził w skład Big Bandu Katowice, towarzysząc Andrzejowi Rosiewiczowi. Przez szereg lat ściśle współpracował z Jarosławem Śmietaną. Na początku lat 90. zamieszkał w Bydgoszczy, gdzie założył własny zespół „City Jazz Trio”. Razem z bydgoskimi muzykami: Krzysztofem Herdzinem (piano) i Grzegorzem Nadolnym (bas) dokonywał archiwalnych nagrań dla radiowej „Trójki”, wydał płytę „Jacek Pelc City Jazz”, uczestniczył w koncertach i festiwalach w Polsce i Niemczech. Zaczął coraz więcej komponować i aranżować. Zajmował się także publicystyką muzyczną, a w komercyjnych bydgoskich rozgłośniach radiowych prowadził cotygodniowe audycje o jazzie. Pod koniec lat 90. jego partnerem na estradzie koncertowej został bydgoski gitarzysta, kompozytor i pedagog – Piotr Olszewski. Jest jednym z najbardziej twórczych polskich jazzmanów. Współpracował m.in. z: Jarosławem Śmietaną, Zbigniewem Namysłowskim, Milanem Svobodą, Janem Ptaszynem Wróblewskim. Nagrał wiele płyt, w tym kilka autorskich. Znany jest jako aranżer i kompozytor. Źródło: Wikipedia

Fotografia: Copyright © 2011 Szymon Zdziebło & Tarantoga