logo

• riveiro • PIEŚNI DAWNEJ HISZPANII • pindakiewicz

W niedzielę, 19 października 2014, o godzinie 17-tej
 

zapraszamy Państwo do toruńskiego Ratusza Staromiejskiego,

a właściwie do kulturowego tygla, jakim była dawna Hiszpania.

Zagrają dla nas:

Anna Riveiro – śpiew, gitara, lira korbowa, scenariusz koncertu

Michał Pindakiewicz – gitara

Wstęp wolny.

„W programie koncertu proponujemy pieśni hiszpańskiego Średniowiecza i Renesansu m.in. z najstarszego zachowanego na terenie średniowiecznej Hiszpanii cyklu pieśni miłosnych: „Cantigas de Amigo” Martina Codaxa (XIII w.) oraz ze zbioru pieśni renesansowych: „Cancionero de Palacio”. 

Koncert dopełniają hiszpańskie dawne pieśni ludowe m.in. ze zbioru „Canciones antiguas” – „Pieśni dawnych” zebranych przez słynnego poetę F.G. Lorcę oraz pieśni sefardyjskie, których korzenie sięgają hiszpańskiego Średniowiecza.” (z materiałów wykonawców)

 Anna Jagielska-Riveiro,

charyzmatyczna wokalistka, gitarzystka, trenerka głosu, producentka muzyczna. Śpiewa w wielu stylach, posługując się różnorodnymi technikami wokalnymi, ale centrum jej zainteresowań stanowi muzyka dawnej Hiszpanii. Wyjątkowe miejsce w jej twórczości ma muzyka sefardyjska. Jest w tej dziedzinie uznaną na świecie wykonawczynią i jedyną wokalistką w Polsce zajmującą się tak dogłębnie muzyką sefardyjską. Pieśni sefardyjskie w jej wykonaniu zostały zgłoszone jako przykładowe do programu UNESCO dotyczącego języków zagrożonych wymarciem. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi w Polsce m.in. Instytutem Cervantesa w Warszawie i Polskim Radiem PR 2, pod których patronatem ukazały się jej ostatnie dwie płyty z pieśniami sefardyjskimi: LUNAS OLVIDADAS oraz DOS AMANTES.

 Stale koncertuje w Polsce i zagranicą (występowała m.in. w Hiszpanii, Meksyku, Francji, Anglii, we Włoszech i w Niemczech) współpracując z uznanymi w świecie muzykami. Jest założycielką zespołu muzyki dawnej COMTESSA, koncertuje też w duecie z wybitnym polskim gitarzystą-wirtuozem Michałem Pindakiewiczem.

Występowała na wielu festiwalach związanych z muzyką dawną i tradycyjną w Polsce i zagranicą, m.in.: FESTIWAL MUZYKI DAWNEJ na Zamku Królewskim w Warszawie, XIX FESTIVAL DEL ORGANO BARROCO i Festival SAN MIGUEL CANTADOR w Meksyku. W 2011 wystąpiła na jubileuszowej edycji MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU MUZYKI SEFARDYJSKIEJ, w Kordobie (Hiszpania), gdzie koncertowała jako pierwsza artystka z Polski w historii tego słynnego festiwalu.

 Obok działalności koncertowej Anna Riveiro prowadzi kursy i warsztaty wokalne w Polsce i na świecie.

Nagrywała dla radia i telewizji. Dokonała też wielu nagrań fonograficznych m.in płyt solowych:
„DOS AMANTES – Pieśni sefardyjskie”, „LUNAS OLVIDADAS – Pieśni sefardyjskie”, „CANTOS DE LA ESPANAANTIGUA – Pieśni Dawnej Hiszpanii”, „ARVOLICOS D’ALMENDRA – Pieśni sefardyjskie”.

 Więcej o artystce na stronie: www.riveiro.art.pl

  Michał Pindakiewicz,

studiował gitarę klasyczną na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych konkursach gitarowych. Koncertuje solo oraz w różnych składach kameralnych prezentując publiczności programy zróżnicowane w charakterze, obejmujące muzykę różnych epok i stylów.

 Jest współzałożycielem Trio Arché – zespołu wykonującego muzykę współczesną i w oryginalny sposób łączącego elementy muzyki dawnej, klasycznej, jazzu i rocka. Występuje również z trio Con Passione, z którym gra muzykę klasyczną. Współpracował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej oraz z Operą Narodową. Brał udział w nagraniu wielu płyt.

 W duecie z wokalistką Anną Jagielską-Riveiro wykonuje m.in. pieśni hiszpańskie, sefardyjskie, żydowskie i latynoamerykańskie. интернет магазин амурgjvflfидеал интерьер волгоград каталог товаров официальныйв объявление добавлены три быстрые ссылкитовари з китаю купитиперевозка грузов по киеву