logo

• Krótki kurs historii „Violi Leonarda”(viola organista) •

Viola organista – instrument muzyczny wymyślony przez Leonarda da Vinci. Był pierwszym instrumentem strunowo – smyczkowym, którego opis przetrwał do czasów współczesnych. Nic bowiem nie wskazuje, że Leonardo zbudował ten instrument. Leonardo da Vinci tworzył wiele rzeczy: był nie tylko malarzem i architektem, ale i wynalazcą – wizjonerem, który narobił sporo kłopotu potomnym. Bo Ci, będąc pod wrażeniem jego oryginalnych pomysłów, od stuleci usiłują stworzyć urządzenia, które Leonardo wymyślił, ale bynajmniej ich nie zbudował.

Oto viola organista Leonarda da Vinci, czyli skrzypce uruchamiane klawiaturą.

Pomysł Leonarda zachował się w jego notatnikach z 1488–1489 oraz w rysunkach w Kodeksie Alanticus. Projekt zakładał wykorzystanie jednego lub kilku kół zębatych nachodzących na siebie. Każde koło pociągało smyczek ulokowany prostopadle do innych strun instrumentu. Struny były kierowane w dół w stronę smyczka, podobnie jak ruch klucza, powodując przesuniecie smyczka, a przez to wydanie dźwięku struny. asics gel lyte 5 W jednym z projektów struny mogły stykać się, co dawało więcej kombinacji dźwięku, np. ugg soldes C i cis można było zagrać na jednej strunie. W innych notatkach Leonarda każda ze stron dotyczyła opisu osobnej struny. adidas gazelle soldes Tak czy owak, skojarzenie tego instrumentu z powszechną wówczas w użyciu lirą korbową jest zasadne.

Pierwszym podobnym instrumentem była konstrukcja Geigenwerk z 1575 zaprojektowana przez niemieckiego wynalazcę instrumentów Hansa Haidena.

Ten piękny instrument widoczny na zdjęciu, autorstwa Raymundo Truchado, jest datowany na 1625. adidas gazelle pas cher Powstał w Toledo, a dziś znajduje się na wystawie w Muzeum Instrumentów Muzycznych.