logo

29 kwietnia 2018 ♦ Inauguracja VIII. Festiwalu Cichej Muzyki

Opublikowane 10.04.2018 r.

W niedzielę o godzinie 17-tej w Sali Mieszczańskiej gościnnego Ratusza Staromiejskiego, czyli TAK JAK ZWYKLE, Towarzystwo Bachowskie zaprasza na pierwszy koncert VIII Festiwalu Cichej Muzyki.

Słowo, JAK ZWYKLE będzie należało do Jakuba Burzyńskiego, a muzyką zawładnie NIEZWYKLE, znakomita fińska oraz już trochę polska skrzypaczka, prof. Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch.

J.S.BACH

PARTITA/SUITA/PARTITA

 

 

Repertuar:

J.S.Bach: Partita na skrzypce solo E- dur BWV 1006 i 2 autorskie transkrypcje na violę d’amore: Partita BWV 1013 (oryginalnie na flet solo) and Suita BWV 995/1011 (oryginalnie na lutnię/wiolonczelę solo).

 

Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch– skrzypce barokowe

Jest niezwykle wszechstronną skrzypaczką. Wykonuje muzykę wszystkich epok ze szczególnym naciskiem na repertuar od XVII do XIX wieku. Gra również na altówce i violi d’amore. Często prowadzi orkiestry jako koncertmistrz lub dyryguje od pierwszego pulpitu.

Chociaż miała wielu znakomitych profesorów, najwięcej uczy ją praca. Studiując w Holandii, współpracowała z elitą wykonawców muzyki dawnej w orkiestrach Fransa Brüggena, Philippe’a Herreweghe’a i innych. Przez ponad dziesięć lat była koncertmistrzem Collegium Vocale. Nigdy nie przestaje się uczyć, ponieważ każdy koncert, a szczególnie najgorszy i najtrudniejszy, jest dla muzyka cennym doświadczeniem.

Sirkka-Liisa prowadzi liczne znane zespoły i orkiestry muzyki dawnej, wykonując muzykę baroku oraz symfonie czasów Mozarta i Schuberta. Jej repertuar solowy obejmuje Sonaty misteryjne Bibera, Sonaty i Partity Bacha oraz utwory na skrzypce solo z XVI i XVII wieku.

Jest profesorem kameralistyki na uniwersytecie w Stavanger. Uczyła również w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze, Hochschule für Künste w Bremie oraz w Akademii Muzycznej im. Sibeliusa w Helsinkach.

Za: https://www.amuz.krakow.pl/wydzialy/wydzial-ii-instrumentalny/katedra-muzyki-dawnej/pracownicy-katedry/prof-sirkka-liisa-kaakinen-pilch/

OCZYWIŚCIE BACH! Na dobry początek.

Opublikowane 08.04.2018 r.

Szanowni Państwo! 29 kwietnia o godzinie 17.00 w Sali Mieszczańskiej toruńskiego Ratusza Staromiejskiego spotkamy się na inauguracji VIII Festiwalu Cichej Muzyki. Lepiej być nie mogło. Proponujemy, według IKAR-a, wydarzenie miesiąca.

 

BOMBKA Z BACHEM na koniec VII Festiwalu Cichej Muzyki – fotorelacja.

Opublikowane 30.12.2017 r.

Dwa dni przed Wigilią o nietypowej godzinie 19-tej przy pełnej Sali Mieszczańskiej pożegnaliśmy nasz tegoroczny Festiwal. Podziękowaliśmy sponsorom, czyli firmom OPTIGUARD, GRAFPOL i EDF, a także urzędom miasta Torunia i marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Posłuchaliśmy Bacha i kolęd w wykonaniu JAREK KOSTKA QUARTET i chóru ASTROLABIUM, które stworzyły udany mariaż estetyczny.

Mimo nietypowego terminu i dziwnej pory nasza publiczność stawiła się „nadlicznie”, co nieustannie nas cieszy i motywuje do pracy. I oczywiście nie zawiódł nas pan Jakub Burzyński i autor poniższych zdjęć, Marek Krupecki.

NASZE PLAKATY, czyli 7 odsłon VII. Festiwalu Cichej Muzyki

Opublikowane 19.12.2017 r.

Gdy wręczamy je naszym zaprzyjaźnionym „wieszatielom”, czyli placówkom, sklepom, księgarniom, knajpkom, szkołom itd., często słyszymy wyrazy uznania, a nawet zachwytu. Nie inaczej było z tegorocznymi dziełami autorstwa pani Doroty Piotrowiak i Piotra Piotrowiaka, którzy bezinteresownie i pracowicie pomagają nam zapraszać Państwo na nasz festiwal.

W piątek przed Wigilią BĘDZIE WIELKI FINAŁ. O 19.00 !!!

Opublikowane 12.12.2017 r.

Ostatni koncert VII Festiwalu Cichej Muzyki będzie jak cały tegoroczny cykl – NIECO ZWARIOWANY. Kalendarz w tym roku jest bezlitosny i oczywisty. JEŚLI FINAŁ to W PIĄTEK i o 19-TEJ. Będziemy dziękować sponsorom i przyjaciołom. I słuchać muzyki.

 

Jazzowy Jarek Kostka Quartet z Poznania specjalizuje się korzystaniu z klasycznych inspiracji, zaś lider zespołu jako organista grający muzykę baroku jest poniekąd na Bacha skazany. Podczas Wielkiego Finału VII Festiwalu Cichej Muzyki usłyszymy także muzykę Bacha interpretowaną przez świetny toruński chór ASTROLABIUM pod batutą Kingi Litowskiej, który to zespół jest marką samą w sobie. Koegzystencja obydwu zespołów nie będzie więc przypadkowa, a pożegnanie VII edycji festiwalu z pewnością nie obejdzie się bez kolęd.

Wielki Finał VII Festiwalu Cichej Muzyki Towarzystwa Bachowskiego

Repertuar: Jan Sebastian Bach, kolędy i nie tylko

 

 

Wykonawcy: Jarek Kostka Quartet, chór ASTROLABIUM.

 

Słowo: Jakub Burzyński

Termin: piątek, 22 grudnia 2017, godz. 19ta

Miejsce: Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Wstęp wolny

♦ JAREK KOSTKA QUARTET w składzie:

Jarek Kostka – fortepian

Jan Adamczewski – saksofony

Piotr „Max” Wiśniewski – kontrabas

Waldemar Franczyk – perkusja

zmierzył się z materiałem muzycznym lipskiego „giganta”.  Stworzył muzykę na pograniczu jazzu i klasyki. Dla lidera JKQ Bach to po prostu Jazz! Motoryka, snucie motywiczne, wariacyjność, wymienność faktur instrumentalnych to elementy podobne dla obu sfer. Jarosław Kostka nie zmienia tak jak większość jazzmanów oryginału dzieł bachowskich. Trzyma się zapisu, eksperymentuje natomiast z artykulacja i z time’ingiem. Brzmienie kwartetu z saksofonem tenorowym – królem saksofonów, jest bardzo jazzowe.

W koncercie usłyszymy parafrazy – bo tak trzeba by poprawnie nazwać wymienione m. in. utwory:

 

ASTROLABIUM pod batutą KINGI LITOWSKIEJ – http://chorastrolabium.pl/