logo

RADUJCIE SIĘ 18 grudnia 2016

Opublikowane 24.11.2016 r.

18 grudnia spotkajmy się na ostatnim koncercie VI. Festiwalu Cichej Muzyki. Jak zwykle, będzie to podsumowanie przede wszystkim muzyczne. Usłyszymy radosny, soczysty barok bez udziwnień, za to grany z fantazją. Gwarantuje to nam pod lat LA TEMPESTA, której szefem i dyrygentem nieodmiennie okazuje się „etatowo” prowadzący koncerty, pan Jakub Burzyński. Nie zabraknie flecistki, Michaeli Koudelkovej, która zauroczyła publiczność rok temu, aby tym razem wraz z kolegą, Matyášem Houfem, zastąpić skrzypce fletami w słynnym bachowskim koncercie podwójnym. Usłyszymy śpiew Julity Mirosławskiej i grę klawesynisty, Andrzeja Zawiszy.

Można powiedzieć, że po festiwalowych odjazdach nareszcie wylądujemy w naszym solidnym barokowym domu i poczujemy Haendlowską radość nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

Wielki Finał VI. Festiwalu Cichej Muzyki

Rejoice!

BACH | HANDEL

Koncerty i arie

Wykonawcy:

julita-miroslawska

Julita Mirosławska (sopran)

michaela-koudelkova

Michaela Koudelková(flet prosty)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Matyáš Houf (flet prosty)

andrzej-zawisza

Andrzej Zawisza (klawesyn)

la-tempesta

LA TEMPESTA Jakub Burzyński (dyrygent)

jakub-burzynski

Słowo: Jakub Burzyński

Termin: niedziela 18 grudnia 2016, godz. 17.00

Miejsce: Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Wstęp bezpłatny.

Program:

J.S.Bach: Koncert podwójny d-moll BWV 1043

G.F.Handel: Pifa (Messiah)

G.F.Handel: But who may abide (Messiah)

G.F.Handel: He shall feed his Flock (Messiah)

J.S.Bach: Koncert klawesynowy F-dur 1057

G.F.Handel: Rejoice greatly (Messiah)

fotorelacja ∴ pARTyzant w ratuszu

Opublikowane 15.11.2016 r.

13 – go listopada nietypowy, a dla wielu zaskakujący koncert dał publiczności VI. Festiwalu Cichej Muzyki pARTyzant. Dwaj panowie Toczko zagrali głośniej niż to bywa na naszych koncertach, ale wystarczająco cicho, aby porwać publiczność do zabawy.

Resztę niech opowiedzą zdjęcia pana Marka Krupeckiego.

 

jesienne róże pARTyzanta

Opublikowane 03.11.2016 r.

Adam Augustyn:

„Czemu w jesieni zawsze mgły
mroźny wiatr w suchych liściach sepleni
czyż nigdy nikt nie widział róż
kwitnących w jesieni”

Ten dylemat podczas listopadowego koncertu VI. Festiwalu Cichej Muzyki będzie motywem przewodnim impresji, które zagra dla nas pan Krzysztof Toczko, czyli pARTyzant. Wrażliwy i świetny instrumentalista, nietypowo traktujący gitarę elektryczną od pewnego czasu zaprasza do wspólnego grania syna. pARTyzant, kojarzony z bluesem i elektrycznym graniem, będzie kolejnym na naszym festiwalu wykonawcą, dla którego oczywiste są barokowe inspiracje, towarzyszące współcześnie słuchanej muzyce.

Do zobaczenia w niedzielę, 13 listopada, o godzinie 17.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Tytuł: Róże kwitnące w jesieni
(improwizacje, tematy i motywy barokowe)

fota-internet

Wykonawca: pARTyzant
Krzysztof Toczko – gitara elektryczna
Mikołaj Toczko – cajon
Słowo: Jakub Burzyński
Wstęp bezpłatny

logo-partyzant

pARTyzant początek swojej działalności artystycznej zawdzięcza legendarnej  grupie Dżem. Szlify muzyczne i literackie zdobywał u swojego przyjaciela Ryśka Riedla. Od 1991 roku przez trzy lata gitarzysta swoim solowym występem otwierał koncerty zespołu , jak i gościnnie wspomagał muzyków grając na akordeonie , harmonijce ustnej , instrumentach perkusyjnych czy gitarze akustycznej.   Gitarzysta gości na czterech płytach Dżemu nagranych w tamtym okresie.

W latach 1997-2012  zasilał szeregi Zdrowej Wody. Współpraca zaowocowała czterema studyjnymi albumami oraz innymi wydawnictwami.

pARTyzant posługuje się trudną , nietypową techniką gitarową tappingu oburęcznego  (wydobycie dźwięku poprzez odpowiednie uderzanie strun palcami ).  Umożliwia ona prowadzenie kilku niezależnych linii melodycznych , jak i granie na dwóch gitarach jednocześnie . Łącząc ją z innymi technikami stworzył własny, niepowtarzalny styl.

Szerszy rozgłos muzyk zawdzięcza witrynie internetowej YouTube ( www.youtube.com/partyzgit ) gdzie codziennie kilka tysięcy ludzi ogląda  jego klipy co daje wynik ponad 6-iu milionów wyświetleń . Temat „Misirlou“ grany na gitarze ołówkami był wykorzystany przez CNN w programie Dona Lemona CNN NEWSROOM .

Od 2008 roku pARTyzant zyskał  większe możliwości dzięki polskiej firmie lutniczej Mensinger , która  stworzyła dla niego specjalny sygnowany model gitary dwugryfowej Mensinger Monster .

Od 2012 roku muzyk organizuje trasę „Gitarowa OFFensywa“, która promuje grę na gitarze i przybliża słuchaczom ogromne możliwości tego instrumentu. Celem trasy jest ponadto wyszukiwanie gitarowych indywidualności.

pARTyzant  ma już za sobą występy u boku takich gigantów gitary jak : Joe Satriani , Al Di Meola , Steve Lukather czy Tommy Emmanuel.

W szerokim repertuarze artysty znajdziemy kompozycje własne , jak i oryginalne interpretacje muzyki filmowej , klasycznej ,bluesowej,  rockowej czy jazzowej. Na perkusji i instrumentach perkusyjnych  towarzyszy gitarzyście syn Mikołaj Toczko , który pomimo młodego wieku ma już za sobą spore doświadczenie sceniczne ( m.in. wieku lat 10-iu zagrał gościnnie z Marylą Rodowicz )

W październiku 2013 roku na rynku ukazała się pierwsza płyta duetu „Guitar Cinema“ , która została wysoko oceniona przez magazyn „Gitarzysta“ ( 9/10 )

Lutnie zagrały szeptem ♦ ABSOLUTES ♦ Fotorelacja

Opublikowane 27.10.2016 r.

Cisza, skupienie, delikatne dźwięki lutni, gitary i teorby zawładnęły naszą publicznością.

Zespół ABSOLUTES w obiektywie Marka Krupeckiego.

Więcej:

https://goo.gl/photos/fuqMVYMT3BJVkkQ79

Lutnie? Absolutnie!

Opublikowane 21.09.2016 r.

W niedzielę, 23 października, VI Festiwal Cichej Muzyki będzie gościł trio muzyków grających na barokowych instrumentach szarpanych.  Lutnia, gitara barokowa i teorba niezawodnie zawładną publicznością, bo literatura muzyki dawnej na te instrumenty jest bogata, a ich brzmienie wdzięczne i lubiane. Kompozytorzy sławni i ci mniej znani tworzyli muzykę na lutnie, które z racji swej mobilności wyprowadzały ich dzieła z salonów. Co ważne, istnieją w tej dziedzinie liczne polonica, które wraz z bogactwem innych stylów, usłyszymy na koncercie.

Piękne melodie, atrakcyjne brzmienia – w tej materii lutnia i gitara nie czynią żadnej różnicy. Ani teraz, ani 300 lat temu.

Przekonajmy się o tym na koncercie zespołu ABSOLUTES.

Tytuł: Tańce na strunach

Repertuar (kompozytorzy): Ennemond Gaultier, Johann Sebastian Bach, Robert de Visée, Gaspar Sanz, Johannes Hieronymus Kapsberger, Alessandro Piccinini, Jakub Reys-Polak, Wojciech Długoraj, Diomedes Cato, Valentin Bakfark, Antonio Vivaldi.

Absolutes    witold-wilgos

Wykonawca: ABSOLUTES

Maria Wilgos – lutnia barokowa, gitara barokowa

Klaudyna Żołnierek – lutnia barokowa, teorba

Witold Wilgos – teorba

Słowo: Jakub Burzyński

Termin: niedziela 23 października 2016, godz. 17.00

Miejsce: Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Wstęp bezpłatny.

Zespół

Klaudyna Żołnierek – lutnia, gitara, teorba. Naukę gry na gitarze rozpoczęła w wieku 9 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Olsztynie. Ukończyła studia I stopnia w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie gitary K. Pełecha. W tym okresie zaczęła interesować się muzyką lutniową i dawnymi instrumentami. Na tej samej uczelni rozpoczęła naukę gry na lutni pod kierunkiem A. Biruli. Ukończyła studia I stopnia z wyróżnieniem, obecnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. Wciąż doskonali swoje umiejętności uczestnicząc w kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów z całego świata. Prowadzi bogatą działalność koncertową – jako solistka, w duecie AbsoLutes z Marią Wilgos oraz w większych zespołach kameralnych i orkiestrach. Jej repertuar obejmuje muzykę od renesansu do współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem kompozycji na lutnię barokową i teorbę (S. L. Weiss, R. de Visée i inni).

Maria Wilgos – lutnia, gitara, teorba. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 11 lat. Uczęszczała do szkoły muzycznej II st. im.  Józefa Elsnera w klasie gitary. Studiowała grę na lutni w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Jerzego Żaka oraz w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Antona Biruli i Anny Kowalskiej. Jest aktywną zawodowo solistką, kameralistką oraz członkinią zespołów orkiestrowych. Koncertowała w wielu miastach na terenie całej Polski, a ponadto w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Austrii, Bułgarii, Holandii, Włoszech i Macedonii. Współpracuje z wieloma znanymi zespołami muzyki dawnej, takimi jak Musica Antiqua Collegium Varsoviense, Il Giardino d’Amore Baroque Chamber Orchestra oraz Laboratoire de la Musique Chamber Music Ensemble. Specjalizuje się w graniu na lutni barokowej, gitarze barokowej oraz teorbie.

Witold Wilgos – gitara, teorba. Urodził się w 1983 roku w Warszawie. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie gitary prof. J. Paterka. Brał udział w licznych kursach i festiwalach gitarowych min. w Warszawie, Gdańsku, Nowym Sączu i Encs (Węgry). Koncertuje w Polsce i za granicą jako solista, jak również jako członek zespołów kameralnych. W swoim repertuarze ma utwory różnych epok i stylów od średniowiecza po muzykę jazzową. Od kilku lat zajmuje się również działalnością pedagogiczną.

Program

1. Ennemond Gaultier – Canaries (duet lutni barokowych)
2. Jan Sebastian Bach – Suita francuska nr 3 BWV 814 (j.w.)
Allemande
Gigue
3. Robert de Visée – Suita D-dur (gitara i teorba)
Allemande
Sarabande
Gavotte I, Gavotte II
4. Gaspar Sanz – Canarios (gitara solo)
5. Johannes Hieronymus Kapsberger – Passacaglia g-moll (gitara i teorba)
6. Alessandro Piccinini – Ciaccona in Partite Variate
7. Suita tańców renesansowych (gitara i teorba)
Jakub ReysPolak – Preludium
Wojciech Długoraj – Villanella
Diomedes Cato – Chorea Polonica
Valentin Bakfark – Galliard
8. Antonio Vivaldi – Sonata g-moll RV85 (lutnia, gitara, teorba)
Andante molto
Larghetto
Allegro