logo

BOMBKA Z BACHEM na koniec VII Festiwalu Cichej Muzyki – fotorelacja.

Opublikowane 30.12.2017 r.

Dwa dni przed Wigilią o nietypowej godzinie 19-tej przy pełnej Sali Mieszczańskiej pożegnaliśmy nasz tegoroczny Festiwal. Podziękowaliśmy sponsorom, czyli firmom OPTIGUARD, GRAFPOL i EDF, a także urzędom miasta Torunia i marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Posłuchaliśmy Bacha i kolęd w wykonaniu JAREK KOSTKA QUARTET i chóru ASTROLABIUM, które stworzyły udany mariaż estetyczny.

Mimo nietypowego terminu i dziwnej pory nasza publiczność stawiła się „nadlicznie”, co nieustannie nas cieszy i motywuje do pracy. I oczywiście nie zawiódł nas pan Jakub Burzyński i autor poniższych zdjęć, Marek Krupecki.

NASZE PLAKATY, czyli 7 odsłon VII. Festiwalu Cichej Muzyki

Opublikowane 19.12.2017 r.

Gdy wręczamy je naszym zaprzyjaźnionym „wieszatielom”, czyli placówkom, sklepom, księgarniom, knajpkom, szkołom itd., często słyszymy wyrazy uznania, a nawet zachwytu. Nie inaczej było z tegorocznymi dziełami autorstwa pani Doroty Piotrowiak i Piotra Piotrowiaka, którzy bezinteresownie i pracowicie pomagają nam zapraszać Państwo na nasz festiwal.

W piątek przed Wigilią BĘDZIE WIELKI FINAŁ. O 19.00 !!!

Opublikowane 12.12.2017 r.

Ostatni koncert VII Festiwalu Cichej Muzyki będzie jak cały tegoroczny cykl – NIECO ZWARIOWANY. Kalendarz w tym roku jest bezlitosny i oczywisty. JEŚLI FINAŁ to W PIĄTEK i o 19-TEJ. Będziemy dziękować sponsorom i przyjaciołom. I słuchać muzyki.

 

Jazzowy Jarek Kostka Quartet z Poznania specjalizuje się korzystaniu z klasycznych inspiracji, zaś lider zespołu jako organista grający muzykę baroku jest poniekąd na Bacha skazany. Podczas Wielkiego Finału VII Festiwalu Cichej Muzyki usłyszymy także muzykę Bacha interpretowaną przez świetny toruński chór ASTROLABIUM pod batutą Kingi Litowskiej, który to zespół jest marką samą w sobie. Koegzystencja obydwu zespołów nie będzie więc przypadkowa, a pożegnanie VII edycji festiwalu z pewnością nie obejdzie się bez kolęd.

Wielki Finał VII Festiwalu Cichej Muzyki Towarzystwa Bachowskiego

Repertuar: Jan Sebastian Bach, kolędy i nie tylko

 

 

Wykonawcy: Jarek Kostka Quartet, chór ASTROLABIUM.

 

Słowo: Jakub Burzyński

Termin: piątek, 22 grudnia 2017, godz. 19ta

Miejsce: Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Wstęp wolny

♦ JAREK KOSTKA QUARTET w składzie:

Jarek Kostka – fortepian

Jan Adamczewski – saksofony

Piotr „Max” Wiśniewski – kontrabas

Waldemar Franczyk – perkusja

zmierzył się z materiałem muzycznym lipskiego „giganta”.  Stworzył muzykę na pograniczu jazzu i klasyki. Dla lidera JKQ Bach to po prostu Jazz! Motoryka, snucie motywiczne, wariacyjność, wymienność faktur instrumentalnych to elementy podobne dla obu sfer. Jarosław Kostka nie zmienia tak jak większość jazzmanów oryginału dzieł bachowskich. Trzyma się zapisu, eksperymentuje natomiast z artykulacja i z time’ingiem. Brzmienie kwartetu z saksofonem tenorowym – królem saksofonów, jest bardzo jazzowe.

W koncercie usłyszymy parafrazy – bo tak trzeba by poprawnie nazwać wymienione m. in. utwory:

 

ASTROLABIUM pod batutą KINGI LITOWSKIEJ – http://chorastrolabium.pl/

GYEHEE KIM ♦ piękne granie w listopadzie

Opublikowane 01.12.2017 r.

Nasza laureatka, Gyehee Kim od pierwszej do ostatniej nuty

poprowadziła za swoją muzyką publiczność.

Ta odwdzięczyła się idealną ciszą między częściami utworów.

Tę ciszę i muzykę widać na zdjęciach Marka Krupeckiego.

IMG_5640

IMG_5640
Obraz 1 z 46

Kolejna wycieczka organowa z MARCINEM ŁĘCKIM do Katedry św. Janów

Opublikowane 17.11.2017 r.

Szanowni Państwo, 
 
w najbliższą sobotę kolejna wycieczka organowa dla członków Towarzystwa Bachowskiego. Tym razem obejrzymy sobie z bliska i posłuchamy (a niektórzy może pograją)
organy w Katedrze św. Janów.
Otwarty będzie dla nas zarówno stary (najstarszy w Toruniu!), jak i nowy instrument. 
 
 
Tak jak poprzednio naszym przewodnikiem będzie Marcin Łęcki. Spotkanie rozpoczynamy w najbliższą sobotę, 18 listopada, przed katedrą, punktualnie o godzinie 16.00.
 
Serdecznie zapraszam,
Adam Willma